چرایی نپذیرفتن دکتری افتخاری از سوی رهبر انقلاب

پیشنهاد دانشگاه تهران مبنی بر اهدای دکتری افتخاری به رهبر معظم انقلاب مورد پذیرش ایشان قرار نگرفت.


رئیس و برخی استادان دانشگاه تهران در دیدار اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران با رهبر معظم انقلاب از ایشان خواستار شدند تا مدرک دکتری افتخاری دانشگاه تهران را پذیرا شوند ، اما حضرت آیت الله خامنه ای با تشکر فراوان از این پیشنهاد گفتند: “این مسئله و ابراز محبت دانشگاهیان برای بنده افتخار است اما از پذیرش آن معذورم و اگر خدای کریم کمک کند به همان میثاق طلبگی متعهد و پایبند خواهم بود.”

سید مهدی قمصری عضو هیئت رئیسه دانشگاه تهران درباره سابقه تصمیم دانشگاه تهران برای اعطای دکتری افتخاری به رهبر معظم انقلاب گفت: زمانی که بحث ملاقات اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران با مقام معظم رهبری مطرح شد موضوع اعطای دکتری افتخاری به ایشان نیز مورد بحث قرار گرفت. البته یک عده مخالف این موضوع بودند زیرا همگان اذعان دارند که ایشان به لحاظ تبحر در رشته ها و علوم مختلف و جایگاه بلندی که به لحاظ رهبری فکری و استراتژیک نظام دارند ، شان و مقام ایشان اجل از “مدرک دکتری” است.

وی افزود: در عین حال موافقین اعطای دکتری افتخاری به حضرت آیت الله خامنه ای نیز استدلالشان این بود که پذیرش دکتری دانشگاه تهران توسط ایشان افتخاری برای دانشگاه تهران است و آنها نیز اذعان دارند که یقینا مدرک دکتری افتخاری چیزی به جایگاه بلند علمی ایشان اضافه نمی کند. اگرچه متصور بود که به دلایل مختلف مدرک دکتری افتخاری دانشگاه تهران از سوی رهبری فرزانه انقلاب پذیرفته نشود اما دانشگاه تهران در این رابطه ادای وظیفه کرد.

معاون دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: جدا از جایگاه خاص حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر انقلاب، تحلیل همکاران در دانشگاه تهران برای اعطای دکتری افتخاری به ایشان ناظر بر نقش ایشان طی 50 سال گذشته از زمان ورود به فعالیتهای سیاسی، همراهی با امام راحل و نقش کم نظیری که در وقوع و پایداری و عظمت انقلاب داشته اند و به ویژه نگاه خاص ایشان به مقوله جوان و دانشگاه چه در دوران ریاست جمهوری و چه در کسوت رهبری انقلاب دارند ، بوده است.

محمد خوش چهره استاد دانشگاه تهران نیز در ارائه تحلیلی در این باره گفت: از این پیشنهاد تعجب کردم. اگرچه مقام معظم رهبری از این اقدام به عنوان یک فرصت استفاده کردند و تذکر حکیمانه‌ای دادند و آن این بود که در کشور فضای مدرک و مدرک گرایی حتی در برخی روحانیون دیده می شود. ایشان با برگشت به فضای روحانیت و جایگاه، سبک، سلوک و سیاق روحانیت و طلبگی تعریفی ارائه کردند که یادآور فرمایش حضرت امام (ره) بود که اینگونه تمنیات فی الواقع یک نوع تمنیات نامناسب است.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/8802/C/881113-19.jpg
این استاد دانشگاه تهران افزود: به اعتقاد بنده عدم پذیرش مدرک دکتری افتخاری دانشگاه تهران از سوی رهبر فرزانه انقلاب تذکری است برای برخی افراد و شخصیتها و حتی افرادی در لباس روحانی که فکر می کنند با مدرک دکتری به برخی تشخص ها می رسند یا تذکر ایشان به برخی افراد و مدیرانی است که ضعف خود را می خواهند با مدارج دکتری و تحصیلات عالی پر کنند و فراموش می کنند که عطر آن است که خود ببوید نه آن که عطار بگوید.

حجت الاسلام دکتر عاملی استاد دانشگاه و عضو هیئت رئیسه دانشگاه تهران نیز در این باره گفت: تقدیم دکتری افتخاری آئین نامه ای دارد که بر مبنای آن باید پیشنهاد اعطای دکتری افتخاری در هیئت رئیسه دانشگاه به تصویب نهایی برسد و سپس وزارت علوم نیز تایید. اعطای دکتری افتخاری به حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری در هیئت رئیسه دانشگاه مطرح و تصویب شد. منتها بنای دانشگاه این بود که موضوع را خدمت حضرت ایشان پیشنهاد کند.

وی افزود: وظیفه دانشگاه بود که این پیشنهاد را به پاس 50 سال خدمات ایشان برای پیروزی انقلاب اسلامی، تلاش 30 ساله برای احیای علم در ایران و حمایت حضرت ایشان از بین المللی شدن تولید علم ایران و قرار دادن کشور در یک مسابقه بین المللی محضر شریفشان مطرح کند اما پاسخ مقام معظم رهبری حاوی دو پیام است. یکی برای حوزه و دیگری برای مجریان.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/8802/C/881113-10.jpg
دکتر عاملی درباره دو پیام مزبورگفت: حوزه های علمیه اصالتشان به تعالیم و مدارج حوزوی است و نیازی نیست که حوزه به دنبال مدرک دکتری باشد. پیام برای مجریان نیز می تواند ناظر بر اقدامی باشد که این روزها باب شده افرادی که کار اجرایی می کنند به نوعی مدرک دکتری بگیرند.

منبع

چرایی نپذیرفتن دکتری افتخاری از سوی رهبر انقلاب

مطالب پیشنهادی دیگر :

6 thoughts on “چرایی نپذیرفتن دکتری افتخاری از سوی رهبر انقلاب

 • فوریه 18, 2015 at 7:11 ق.ظ
  Permalink

  خدا سایه شان را از سر ایران و ایرانی کم نکند.
  زنده باد زنده باد زنده باد زنده باد زنده باد زنده باد زنده باد زنده باد زنده باد زنده باد

  Reply
 • فوریه 17, 2015 at 6:53 ب.ظ
  Permalink

  اگر ایشان این پیشنهاد را می پذیرفتند آنوقت هم هزار و یک عنوان در نعت تصمیم شان گفته می شد!

  Reply
 • فوریه 17, 2015 at 5:17 ب.ظ
  Permalink

  با سلام خدمت همه دوستان.
  قبل از هر چیز از دوستان سایت میخوام، نظر بیان شده رو بدون سانسور و در راستای عدالت دینی و اجتماعی و دموکراسی نشر بدهند یا اگه موافق آزادی بیان نیستند کلا نشر ندهند. چون وفاداری و امانتداری اصلی ترین رکن دین و انسانیت هست! و اما بعد…
  به احتمال زیاد، مهران مدیری از عملکرد برخی از دوستان دانشگاه تهران و تایید کننده های اونها و اونهایی که اینجا داره جونشون از تعریف و تمجید در میره،ایده موضوع پاچه خواری در شبهای برره به ذهنش رسیده! کاش تمام تعریف و تمجیدها از روی آگاهی و شناخت و قلبی باشه! لازمه اون چند مطلب هست که فقط گفته میشه و قضاوت با وجدان بیدار دوستان:
  1. خطاب به دوستی که از کلمه امام استفاده کردند: آیا ایشون میدونند اولین نفری که در نشریه پیام دانشجو (احتمالا حول و حوش سال 70) از کلمه امام، برای رهبری استفاده کرد، حشمت الله طبرزدی بود که بخاطر نامه به رهبری به زندان فرستاده شد و بالغ بر 10 سال زندانی کشیده؟؟کمی تحقیق بفرمایید راجع به هر چیزی که میگید.
  2. خطاب به اساتید پاچه خوار دانشگاه تهران : چنین اعمال پاچه خوارانه ای از جانب شما به اصطلاح اساتید، که دکترای بی زحمت و افتخاری نصیبتون شده و فقط با رابطه ی استاد- شاگردی، دانشجوی دکتری شدید و بعدش دکتر، کاملا طبیعی هست که هیچ درکی از مدرک واقعی دکتری که تمام اساتید برجسته دنیا دارای اون هستند، نداشته باشید و فکر کنید نقل و نبات پخش می کنید! کیه که ندونه 8 سال خرابی وزارت علوم نتیجه اش شد دکترهای قلابی مثل شما! اگه رهبر انقلاب مثلا دکتری مهندسی یا پزشکی میخواست برای ایشون جور میکردید؟؟مردم به ادعای خودتون انقلاب کردن که مثلا نماینده های مجلس باسواد باشند و دود چراغ بخورند برای دکتر شدن! چطوره که به قول شما محمدزضا شاه ملعون که بیسواد بوده، خلبانی میدونسته ولی دکتری افتخاری نخواسته با اون همه زورش، اونوقت شما ملوک الطوایفی راه انداختید و میگید مدرک دکتری شان رهبر رو پایین میاره و بی ارزشه و سواد ایشون خیلی بالاتره!! توی رشته و تخصص خودشون از نظر سواد، مقایسه کردن با مدرک دکتری بی معنی هست!چون مدرک دکتری یه مراحل آکادمیک داره که باید طی بشه توسط هر شخص حتی رهبر، چون اصولا این مراحل از غرب اومده و شما ندونسته یا طی کردی یا باید اون رو طی میکردی جناب دکتر غرب نزده! خود کلمه ” دکتری” از غرب اومده! مثل اینه که بگی من سینما بلدم اما هیچ کاری با اصول صنعت سینما ندارم چون صنعت غربیه! همون طور که اگه غربی ها بخوان عرفان شرقی رو طی کنند باید از عرفای ما راه یاد بگیرند!این به معنی ابتکار نداشتن نیست! شما میتونید یه مدرک دیگه اختراع کنید کاملا اسلامی ایرانی و تمام طی مراحل رو شما تعریف کنید نه اینکه دکتری افتخاری بدون طی مراحل آکادمیک تعریف شده، اعطا کنید!! اما سوال اصلی ازین دوستان : آیا اگر شخص دیگری بجای ایشون، رهبر انقلاب بود، و ایشون با تمام اطلاعاتی که شما میگید، دارند و سوادی که دارند، هیچ پست و مقامی نداشتند و یه فرد کاملا عادی مثل تمام شهروندان دیگه، مشغول تدریس بودند، شما به خودتون زحمت دادن مدرک دکتری افتخاری به ایشون رو میدادید یا نه؟؟ یا بهتره پرسیده بشه که بین دادن مدرک دکتری به ایشون، و شخصی که جای ایشون رهبر بود اما سواد ایشون رو نداشت، کدوم رو انتخاب میکردید؟؟آیا دوباره به ایشون مدرک میدادید یا به رهبر جدید؟؟وجدان خودتون رو قاضی کنید و پاسخ بدید.
  هرگز یادمون نرود که خون هزاران شهید بر زمین ریخته شد تا ریشه پاچه خواری بخصوص پاچه خواری از آنکه رهبریت جامعه رو بر عهده داره، خشک بشود!
  حضرت علی (ع) در سقری که به ایران داشتند هنگام بازگشت، در جواب مردمی که به رسم عادت، پای پیاده دنبال اسب حضرت علی میدویدند و بدرقه میکردند فرمود: این نوع بدرقه شما برای سواره کبر و غرور میاره و برای پیاده خفت و خواری! ظاهرا هنوز ما ایرانی ها ازین رسم غلط و پاچه خواری از قدیم الایام دست برنداشتیم! با زمانه خودمون مقایسه کنیم دنبال ماشین و اتوبوس و شاید هواپیمای منصب داران کشور، دویدن با پای پیاده به ادعای اینکه مشتاقیم و دلباخته! حضرت علی (ع) که همه ما ادعای شیعه گری ایشون رو داریم ما رو به جد، ازین کار منع می کنند! دور شدن از تعالیم واقعی شیعه، کار رو به این همه مشکلات رسونده! آیا ما میتونیم مدعی بشیم که در تهذیب نفس و دچار کبر و غرور نشدن، از حضرت علی (ع) محکمتر و بهتریم؟؟؟!!!
  و من الله التوفیق

  Reply
 • فوریه 16, 2015 at 8:37 ب.ظ
  Permalink

  از رهبر عظیم الشأن ، حکیم و فرزانه امان که در تمام لحظات الگوی جهان بوده اند ، همین انتظار می رفت.

  Reply
 • فوریه 16, 2015 at 5:13 ب.ظ
  Permalink

  از این اقدام امام خامنه ای بسیار لذت بردم
  تذکری است برای همه که دکترا شخصیت نمی آورد….
  لبیک یا خامنه ای

  Reply
 • فوریه 15, 2015 at 3:04 ب.ظ
  Permalink

  بنده که لذت بردم در این دنیای مدرک گرایی

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید