کاهش دانشجویان مقطع دکتری در سوئد

با وجود افزایش درآمد تحقیقات خارجیِ دانشگاه‌های سوئد در سال 2013 میلادی،‌ تعداد دانشجویان جدید مقطع دکتری در این کشور کاهش 20 درصدی داشته است.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به دنبال اعلام دریافت شهریه از دانشجویان غیراروپایی که سال گذشته در سوئد اجرایی شد، تعداد دانشجویان جدید مقطع دکتری در این کشور حدود 800 تا 3100 نفر معادل 20 درصد کاهش یافته است. علاوه بر این، بنا بر آمار سالانه وزارت آموزش عالی سوئد، دانشجویان خارجی 24 درصد از دانشجویان جدید الورود سوئد را در سال تحصیلی گذشته تشکیل داده‌اند. در سال 2013 میلادی، 2800 دانشجوی شهریه‌ای در دانشگاه‌های سوئد پذیرفته شدند که این رقم 19 درصد بیش از تعداد دانشجویان شهریه‌ای سوئد در سال 2012 میلادی بود و در مجموع 41 میلیون دلار برای این کشور درآمدزایی کرد. سوئد سال گذشته هشت میلیارد و 500 میلیون دلار معادل 1.7 درصد از درآمد ناخالص ملی خود را در بخش آموزش عالی هزینه کرد و این کشور از این حیث در زمره کشورهایی قرار می‌گیرد که بالاترین رقم را در بخش آموزش عالی هزینه کرده است. اما طرح دریافت شهریه از دانشجویان غیراروپایی در سوئد اثرات خود را به ویژه در تعداد درخواست‌های پذیرش دانشجویان خارجی دوره‌های کارشناسی این کشور نشان می‌دهد به طوری که تعداد این درخواست‌ها حدفاصل سال‌های 2010 و 2011 میلادی 86 درصد کاهش یافته ضمن اینکه این رقم در میان دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد 81 درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، در سال 2010 میلادی، 94 هزار و 400 دانشجو برای شرکت در برنامه‌های بین المللی دانشگاه‌های سوئد در مقطع کارشناسی ارشد درخواست دادند که از این بین 19 هزار و 800 نفر پذیرفته شدند. در سال 2013 میلادی این کشور 24 هزار و 500 درخواست پذیرش دریافت کرد که تنها 10 هزار و 500 نفر پذیرفته شدند و یک سوم آنها شهروندان سوئدی بودند. از زمان آغاز دریافت شهریه از دانشجویان غیراروپایی، سوئدی‌ها و سایر کشورهای اروپایی درخواست پذیرش در دانشگاه‌های سوئد و دوره‌های بین المللی کارشناسی ارشد را افزایش داده‌اند اما این افزایش نیز نتوانست کاهش شمار دانشجویان غیراروپایی را جبران کند.

از مجموع دانشجویان جدید مقطع دکتری، سال گذشته در سوئد 41 درصد معادل 1250 نفر دانشجوی خارجی بودند. این رقم در سال 1997 میلادی 16 درصد بود اما تا سال 2012 میلادی رفته رفته افزایش یافت و برای نخستین بار این تعداد به 300 نفر کاهش یافت. اگرچه دانشجویان غیراروپایی مقطع دکتری در سوئد نباید شهریه بپردازند اما به نظر می‌رسد کاهش شمار دانشجویان خارجی در سوئد پس از اعلام دریافت شهریه در سال 2011 میلادی بر پذیرش دانشجویان دکتری نیز تاثیر گذاشته است.

منبع : ایسنا

کاهش دانشجویان مقطع دکتری در سوئد

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید