کاهش واحدها بدلیل جذب بیشتردانشجوی دکتری خارج ازاستانداردهای علمی ست

دانشجوی دکتری

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت بخاطر پدرخوانده دانشگاه آزاد با تخلفات این دانشگاه برخورد نمی‌کند، گفت: کاهش واحدهای مقطع دکتری که از سوی دانشگاه آزاد صورت گرفته، خارج از استانداردهای علمی است.

زهره طبیب‌زاده نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقدامات خودسرانه از سوی دانشگاه آزاد از ابتدای تأسیس این دانشگاه تاکنون صورت می‌گرفته و دولت‌ها نیز نظارت درست و اصولی بر روی عملکرد این دانشگاه نداشته و ندارند، گفت: برای پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی ضوابطی وجود دارد، به طوری که اگر دوره دکترا به صورت تحقیقاتی باشد، چارچوب خاص خود و اگر به صورت عادی باشد، چارچوب دیگری دارد؛ یعنی در روش به صورت تحقیقات، دروس نظری کمتری ارائه می‌شود تا دانشجو بتواند بر پایان‌نامه و تحقیقات متمرکز شود، ولی دانشگاه آزاد بدون توجه به این اصول عمل می‌کند.

طبیب‌زاده گفت: تغییرات در دانشگاه آزاد برای ثبت‌نام بیشتر صورت می‌گیرد، البته واحدها را کاهش داده‌اند و می‌گویند دلیلش کاهش هزینه‌هاست، ولی مسائل علمی را فدای پذیرش بیشتر دانشجو می‌کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: در دانشگاه آزاد بسیاری از رشته‌‌محل‌ها تعطیل شده و به دلیل اینکه در مقطع کارشناسی، متقاضی نیست، به تحصیلات تکمیلی روی آوردند و بدون اینکه میزان قابل قبولی عضو هیأت علمی داشته باشند، اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند.

وی دانشگاه آزاد را به یک ماشین تولید مدرک تحصیلات تکمیلی تشبیه کرد و گفت: این وضعیت برای آموزش عالی بسیار خطرناک است، می‌گویند افزایش تحصیلات تکمیلی برای جلوگیری از خروج جوانان از کشور است، که اگر واقعاً بر همین اساس باشد، بسیار عالی است که جوانان ما به دانشگاه‌های بی‌کیفیت کشورهای آسیای میانه نروند، ولی این در صورتی است که ارزیابی مدارک در داخل صورت گیرد تا مدارک ما هم بی‌کیفیت نباشد، زیرا در صورت ارائه مدرک بی‌کیفیت، کسی حاضر به هزینه‌کرد برای دریافت چنین مدرکی نمی‌شود.

طبیب‌زاده عنوان کرد: نمایندگان مجلس در دوره‌های مختلف گاهی وجود دانشگاه آزاد را اهرمی برای رأی بیشتر تلقی می‌کردند و در استانها و شهرهای کوچک برای جمع‌آوری رأی، توسعه تحصیلات تکمیلی را قول می‌دادند و به همین دلیل از این شرایط حمایت می‌کردند، زیرا صرفاً وضعیت منطقه‌ای را می‌دیدند، نه مسائل کلان کشور.

وی با اشاره به کمبودهای دانشگاه آزاد برای توسعه تحصیلات تکمیلی گفت: دانشگاه آزاد در شهرهای کوچک، میزان قابل قبولی از اعضای هیأت عملی را ندارد و به شدت از نظر تعداد اعضای هیأت علمی فقیر است و اصلاً استانداردهای لازم را ندارد، ولی این کار را انجام می‌دهد و در مقاطعی از حمایت مجلس‌ها و دولت‌ها نیز برخوردار بوده است.

وی ادامه داد: با تخلفات دانشگاه آزاد برخورد نمی‌شود و وزارت علوم بر این موضوع اشراف ندارد و این مسئله سبب می‌شود تا دانشگاه آزاد هر کاری را که می‌خواهد بدون ضوابط انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه با کاهش زمان دوره دکترا، قطعاً استانداردها کاهش می‌یابد، گفت: در خارج از کشور، دوره سه ساله دکترا به صورت پنج ساله تمام می‌شود، زیرا عمیقاً به تحقیق می‌پردازند، ولی دانشگاه آزاد، دوره سه ساله را تبدیل به دو و نیم ساله می‌کند.

طبیب‌زاده با بیان اینکه عدم برخورد با تخلفات دانشگاه آزاد به دلیل وجود پدرخوانده دانشگاه آزاد است، گفت: دولت با دانشگاه آزاد برخورد نمی‌کند و این مسئله سبب شده است تا این دانشگاه به یک نظام خودرأی تبدیل شود که جز کاهش استانداردهای علمی چیزی دربرندارد و افراد بی‌سوادی را به عنوان دانشجوی دکترا به جامعه تحویل می‌دهد که نه حدنصاب آموزشی را رعایت کرده‌اند و نه تحت نظارت اعضای هیأت علمی استاندارد بوده است.

وی گفت:‌ نظام آموزشی براساس اصول و پیش‌شرط‌های علمی تدوین شده است، ولی استانداردها نادیده گرفته می‌شود و این کار غلط است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در رشته‌های علوم انسانی که اساس این رشته‌ها بحث‌های نظری است، کم کردن واحد تحصیلی چیزی جز کاهش استانداردها را در پی ندارد.

کاهش واحدها بدلیل جذب بیشتردانشجوی دکتری خارج ازاستانداردهای علمی ست

مطالب پیشنهادی دیگر :

One thought on “کاهش واحدها بدلیل جذب بیشتردانشجوی دکتری خارج ازاستانداردهای علمی ست

  • ژانویه 19, 2016 at 6:48 ق.ظ
    Permalink

    عاااااااااالیییییی بود واقعا عالی بود کاملا با نظر ایشون موافقم من خودم ارشد و کارشناسیم رو آزاد گرفتم در نهایت الان به جایی رسیدم که احساس می کنم سوادم در حد سیکلم نیست تازه دانشجوهای دکترای هم دانشگاهیمون که در بعضی کنفرانس ها با هم بودیم از منم بدتر بودن متاسفم که عمرمو تلف کردم :'(

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید