رقابت بر سر جذب دانشجوی دکتری

ظاهرا میان دانشگاه‌های کشور رقابت شدیدی برای جذب هر چه بیشتر دانشجوی دکتری شروع شده است.

برخي خبرها حكايت از برنامه جدي وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامي براي افزايش چندبرابري تعداد دانشجويان دكتري در رشته‌هاي مختلف دارد.در سال‌هاي اخير تعدادي از رشته‌هاي دانشگاهي در مقاطع كارشناسي و كارداني به‌دليل نبود دانشجو به محاق تعطيلي رفته است.

اكنون تعداد داوطلبان مقطع كارشناسي ارشد به حدود يك ميليون نفر رسيده و سيل تقاضاي ورود به دانشگاه از مقطع كارشناسي به كارشناسي ارشد و دكتري كشيده شده است. برخي از دانشگاه‌ها نيز به‌دليل فشار‌هاي متعدد مجبور به تغيير سياست خود در زمينه پذيرش دانشجو در مقاطع تحصيلات تكميلي شده‌اند.

یادداشت همشهری : کلاس های دکتری شبیه كلاس‌هاي دبستان

نفس اين مسئله مي‌تواند مثبت باشد منوط به اينكه امكانات مورد نياز براي تحصيل دانشجو در مقطع دكتري وجود داشته باشد. رسم بر اين بوده كه تعداد دانشجويان دكتري در هر كلاس بيشتر از 4يا 5نفر نباشد اما احتمالا با روندي كه برخي دانشگاه‌ها، امسال در پيش گرفته‌اند براي نخستين بار در تاريخ آموزش عالي ايران، امسال شاهد نشستن حدود 30 دانشجوی دكتری در يك كلاس خواهيم بود كه بي‌شباهت به كلاس‌هاي دبستان نخواهد بود!

براي رشد علمي دانشجويان مقاطع دكتري نياز به كارگاه، آزمايشگاه، كتابخانه، استادان خبره و با تجربه و ساير ملزومات آموزشي و پژوهشي هست، اما به‌نظر مي‌رسد كه در سياست فعلي برنامه‌ريزان و سياستگذاران حوزه آموزش عالي به‌ويژه دانشگاه آزاد اسلامي، صرفا كميت مهم است نه كيفيت.

 

كليد اين پروژه در دولت دهم زده شد و هزاران دانشجو به انگيزه‌ها و شيوه‌هاي مختلف به مقاطع دكتری دانشگاه‌ها ورود داده شدند. اين دانشجويان چند سال ديگر فارغ التحصيلاني هستند كه در نقش استاد دانشگاه به تربيت دانشجو در دانشگاه‌ها خواهند پرداخت. حالا دولت يازدهم آيا در تلاش است با باز گذاشتن دريچه ورود به مقاطع دكتري، به‌نوعي با سياست قبلي مقابله كرده و يا نتايج و تبعات اقدامات قبلي را كمرنگ كند؟

یادداشت همشهری : کلاس های دکتری شبیه كلاس‌هاي دبستان

اين در حالي است كه ظرفيت و كيفيت و امكانات دانشگاه‌هاي كشور در مقاطع تحصيلات تكميلي محدود بوده و حتي پذيرش اعضاي جديد هيأت علمي كه در سال‌هاي اخير روندي شتابان به‌خود گرفته ظرفيت خالي استادان دوره‌هاي دكتري را پر نخواهد كرد چون استاد تازه استخدام شده را به تدريس در مقطع دكتري نمي‌گمارند.حالا بايد ديد نظام آموزش عالي كشور با اين چالش جديد چگونه دست و پنچه نرم خواهد كرد. آيا اين سياست بدون مطالعه، تبعات و نتايج آن همچنان ادامه پيدا خواهد كرد؟


3 Comments

پرهام · خرداد ۳۰, ۱۳۹۵ at ۷:۳۰ ق.ظ

واقعا همینطور است که میفرمایید. اساتید پیر و با سن بالا عرصه را به جوانان نمیدهند و کل ساعات شبانه روز تدریس میکنند و از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و حتی از شهری به شهر دیگر میروند.
ضمنا مقطع دکتری اوضاعش بدتر از دبستان است.
اساتید خیلی ضعیف و مغرور که فقط ادعا دارند و
من دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد هستم که یک هفته در میان کلاسمون تشکیل میشد، ولی تو لیستشون هر هفته بود. هیچ نظارتی نبود. فقط پول میگرفتند.
استاد عملا تو کلاس کاری نمیکرد. ارائه با دانشجو بود و چون ماهی دو روز کلاس برگزار میشد مطالب سرسری و سنبل بیان میشد.
بعد از روی دروس امتحان میگرفتن. پژوهش جایگاهی نداشت.
اگه استادی مقاله ای میخواست هیچ راهنمایی بهمون نمیکرد ، چون خودشون هم بی سواد بودن و ضعیف.
دانشگاه باید مقاله نویسی آموزش بده ، نه اینکه دانشجوها بروند کارگاه و کلاس های مقاله نویسی بیرون از دانشگاه. فقط مقاله رو به نام اساتید چاپ کنن که اونها بشن دانشیار و استاد تمام. اونوقت پزش رو بیان. و رزومه های آنچنانی بدن بدون اینکه یکی از اون مقاله ها رو خودشون با زحمت و پول خودشون انجام داده باشن.
اگه ایرادی از اساتید تو مقطع دکتری گرفته میشد یا بحث میکردم چنان عصبانی و ناراحت میشدن که نگو و نپرس.
پایان ترم نمره هاشون هم که وزنی بود. هر کی براشون زیاد مینوشت و یا براشون کاری میکرد و یا باهاشون زیاد تماس میگرفت نمره بالاتری هم میگرفت.
اینچنین میگذرد در دانشگاها در مقطع دکتری.

ناشناس · تیر ۱۱, ۱۳۹۳ at ۴:۴۶ ق.ظ

وقتي كه در دانشگاه ها هيأت علمي انحصاري شده است همين مي شود. وقتي اجازه ورود نيروي جوان و پركار را به دانشگاه نمي دهند و همان اساتيد دهه 60 با وجود 80 سال سن و عدم طراوات و شادابگي همچنان مصر هستند كلاس ها را با خودشان تعريف كنند، وضعيت دكتري امسال همين مي شود.
به نظرم بهتر است اين انحصارات شكسته شود تا استاندارد باز هم به 4-5 نفر برسد.

دهه شصتي · تیر ۲, ۱۳۹۳ at ۳:۴۹ ق.ظ

اينا همون دبستاني هاي دهه شصتي هستن كه حالا رسيدن به دكترا.اون موقع هم تو هر كلاس ابتدايي پنجاه شصت نفر مينشستن.انفجار جمعيتي.چيزي كه دوباره ميخوان سر ملت بيارن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Related Posts

آزمون دکتری

کاهش آمار دانشجویان دکتری در سال تحصیلی جدید

معاون آموزش وزارت علوم گفت: در سال تحصیلی جدید ۷۲۷ هزار و ۴۰۰ نفر در دانشگاه های کل کشور پذیرش می شوند.

آزمون دکتری

حمایت از ۳ هزار پایان نامه تحصیلات تکمیلی توسط وزارت نفت

وزیر نفت گفت: از سال ۹۲ تاکنون این وزارتخانه از سه هزار پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری حمایت مالی کرده است.

آزمون دکتری

ابلاغ شیوه‌نامه دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد

شیوه‌نامه دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد با هدف ارتقای کیفیت در دوره های آموزش عالی از سوی فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید