یادداشت همشهری : کلاس های دکتری شبیه کلاس‌های دبستان

رقابت بر سر جذب دانشجوی دکتری

ظاهرا میان دانشگاه‌های کشور رقابت شدیدی برای جذب هر چه بیشتر دانشجوی دکتری شروع شده است.

برخی خبرها حکایت از برنامه جدی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی برای افزایش چندبرابری تعداد دانشجویان دکتری در رشته‌های مختلف دارد.در سال‌های اخیر تعدادی از رشته‌های دانشگاهی در مقاطع کارشناسی و کاردانی به‌دلیل نبود دانشجو به محاق تعطیلی رفته است.

اکنون تعداد داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد به حدود یک میلیون نفر رسیده و سیل تقاضای ورود به دانشگاه از مقطع کارشناسی به کارشناسی ارشد و دکتری کشیده شده است. برخی از دانشگاه‌ها نیز به‌دلیل فشار‌های متعدد مجبور به تغییر سیاست خود در زمینه پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی شده‌اند.

یادداشت همشهری : کلاس های دکتری شبیه کلاس‌های دبستان

نفس این مسئله می‌تواند مثبت باشد منوط به اینکه امکانات مورد نیاز برای تحصیل دانشجو در مقطع دکتری وجود داشته باشد. رسم بر این بوده که تعداد دانشجویان دکتری در هر کلاس بیشتر از 4یا 5نفر نباشد اما احتمالا با روندی که برخی دانشگاه‌ها، امسال در پیش گرفته‌اند برای نخستین بار در تاریخ آموزش عالی ایران، امسال شاهد نشستن حدود 30 دانشجوی دکتری در یک کلاس خواهیم بود که بی‌شباهت به کلاس‌های دبستان نخواهد بود!

برای رشد علمی دانشجویان مقاطع دکتری نیاز به کارگاه، آزمایشگاه، کتابخانه، استادان خبره و با تجربه و سایر ملزومات آموزشی و پژوهشی هست، اما به‌نظر می‌رسد که در سیاست فعلی برنامه‌ریزان و سیاستگذاران حوزه آموزش عالی به‌ویژه دانشگاه آزاد اسلامی، صرفا کمیت مهم است نه کیفیت.

 

کلید این پروژه در دولت دهم زده شد و هزاران دانشجو به انگیزه‌ها و شیوه‌های مختلف به مقاطع دکتری دانشگاه‌ها ورود داده شدند. این دانشجویان چند سال دیگر فارغ التحصیلانی هستند که در نقش استاد دانشگاه به تربیت دانشجو در دانشگاه‌ها خواهند پرداخت. حالا دولت یازدهم آیا در تلاش است با باز گذاشتن دریچه ورود به مقاطع دکتری، به‌نوعی با سیاست قبلی مقابله کرده و یا نتایج و تبعات اقدامات قبلی را کمرنگ کند؟

یادداشت همشهری : کلاس های دکتری شبیه کلاس‌های دبستان

این در حالی است که ظرفیت و کیفیت و امکانات دانشگاه‌های کشور در مقاطع تحصیلات تکمیلی محدود بوده و حتی پذیرش اعضای جدید هیأت علمی که در سال‌های اخیر روندی شتابان به‌خود گرفته ظرفیت خالی استادان دوره‌های دکتری را پر نخواهد کرد چون استاد تازه استخدام شده را به تدریس در مقطع دکتری نمی‌گمارند.حالا باید دید نظام آموزش عالی کشور با این چالش جدید چگونه دست و پنچه نرم خواهد کرد. آیا این سیاست بدون مطالعه، تبعات و نتایج آن همچنان ادامه پیدا خواهد کرد؟

یادداشت همشهری : کلاس های دکتری شبیه کلاس‌های دبستان

مطالب پیشنهادی دیگر :

3 thoughts on “یادداشت همشهری : کلاس های دکتری شبیه کلاس‌های دبستان

 • ژوئن 19, 2016 at 7:30 ق.ظ
  Permalink

  واقعا همینطور است که میفرمایید. اساتید پیر و با سن بالا عرصه را به جوانان نمیدهند و کل ساعات شبانه روز تدریس میکنند و از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و حتی از شهری به شهر دیگر میروند.
  ضمنا مقطع دکتری اوضاعش بدتر از دبستان است.
  اساتید خیلی ضعیف و مغرور که فقط ادعا دارند و
  من دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد هستم که یک هفته در میان کلاسمون تشکیل میشد، ولی تو لیستشون هر هفته بود. هیچ نظارتی نبود. فقط پول میگرفتند.
  استاد عملا تو کلاس کاری نمیکرد. ارائه با دانشجو بود و چون ماهی دو روز کلاس برگزار میشد مطالب سرسری و سنبل بیان میشد.
  بعد از روی دروس امتحان میگرفتن. پژوهش جایگاهی نداشت.
  اگه استادی مقاله ای میخواست هیچ راهنمایی بهمون نمیکرد ، چون خودشون هم بی سواد بودن و ضعیف.
  دانشگاه باید مقاله نویسی آموزش بده ، نه اینکه دانشجوها بروند کارگاه و کلاس های مقاله نویسی بیرون از دانشگاه. فقط مقاله رو به نام اساتید چاپ کنن که اونها بشن دانشیار و استاد تمام. اونوقت پزش رو بیان. و رزومه های آنچنانی بدن بدون اینکه یکی از اون مقاله ها رو خودشون با زحمت و پول خودشون انجام داده باشن.
  اگه ایرادی از اساتید تو مقطع دکتری گرفته میشد یا بحث میکردم چنان عصبانی و ناراحت میشدن که نگو و نپرس.
  پایان ترم نمره هاشون هم که وزنی بود. هر کی براشون زیاد مینوشت و یا براشون کاری میکرد و یا باهاشون زیاد تماس میگرفت نمره بالاتری هم میگرفت.
  اینچنین میگذرد در دانشگاها در مقطع دکتری.

  Reply
 • جولای 2, 2014 at 4:46 ق.ظ
  Permalink

  وقتی که در دانشگاه ها هیأت علمی انحصاری شده است همین می شود. وقتی اجازه ورود نیروی جوان و پرکار را به دانشگاه نمی دهند و همان اساتید دهه 60 با وجود 80 سال سن و عدم طراوات و شادابگی همچنان مصر هستند کلاس ها را با خودشان تعریف کنند، وضعیت دکتری امسال همین می شود.
  به نظرم بهتر است این انحصارات شکسته شود تا استاندارد باز هم به 4-5 نفر برسد.

  Reply
 • ژوئن 23, 2014 at 3:49 ق.ظ
  Permalink

  اینا همون دبستانی های دهه شصتی هستن که حالا رسیدن به دکترا.اون موقع هم تو هر کلاس ابتدایی پنجاه شصت نفر مینشستن.انفجار جمعیتی.چیزی که دوباره میخوان سر ملت بیارن

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید