پذیرش پردیس خودگردان تنها از طریق کنکورعلوم پزشکی

کنکورعلوم پزشکی

وزیر بهداشت گفت: پذیرش دانشجو در پردیس خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی تنها از طریق کنکور صورت می گیرد.

به گزارش  دکتر سیدحسن هاشمی به منظور عمل به وعده ای که به دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره رسیدگی به وضعیت دانشگاه آنها داده بود حاضر شد و گفت: هدف از راه اندازی دانشگاه های خودگردان در نظام آموزشی جلوگیری از مهاجرت افراد به منظور ادامه تحصیل در خارج از کشور بوده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پذیرش دانشجو در دانشگاه های خودگردان تنها از طریق کنکور صورت می گیرد، افزود: ممکن است در گذشته و در برخی موارد پذیرش در این دانشگاه ها با رانت هایی همراه بود اما خوشبختانه این موضوع در حال حاضر در پذیرش این دانشجویان وجود ندارد و تاکید وزارت بهداشت بر توانایی های علمی دانشجو است.

پایین ترین رتبه قبول شده در پردیس خودگردان علوم پزشکی ۲ هزار و ۴۰۰ بوده است

هاشمی با اشاره به گزارش امسال سازمان سنجش از رتبه های داوطلبان، گفت: پایین ترین رتبه قبول شده در دانشگاه خودگردان ۲ هزار و ۴۰۰ بوده است و رتبه های بالاتر از آن نتوانستند در این دانشگاه ها قبول شوند. بنابراین سطح علمی دانشجویان خودگردان با روزانه تفاوت چندانی ندارد.

وی بر متناسب سازی و یکسان سازی آموزش برای دانشجویان مختلف تاکید کرد و گفت:  لازم است اساتید دانشگاه اقناع شوند و تفاوتی در تدریس خود برای این دو گروه دانشجو قائل نشوند.

تاکید وزیر بهداشت بر عدم گسترش بی رویه دانشکده های پزشکی

وزیر بهداشت با تاکید بر عدم گسترش بی رویه دانشکده های پزشکی، افزود: گسترش بی رویه دانشکده های پزشکی باعث شد تا در تربیت و آموزش گروه پزشکی با مشکلاتی روبرو شویم.

وی افزود: عدم توجه و سرمایه گذاری در بخش درمان باعث شد تا بیمارستان های آموزشی به سمت بیمارستان های درمانی بروند که خود این مسئله باعث بروز مشکلاتی در آموزش گروه های مختلف پزشکی است.

هاشمی با اشاره به وجود ۱۲ بیمارستان آموزشی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ۱۷ بیمارستان آموزشی در دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: با توجه به کمبود بیمارستان و تخت بیمارستانی در شهر تهران، بیمارستان هایی که باید در حوزه آموزش فعال باشند برای درمان بیماران استفاده می شوند.

دخالت برخی مجموعه های غیر مرتبط معضل آموزش در دانشگاه ها

وی یکی از معضلات حوزه آموزش در دانشگاه ها را دخالت برخی از مجموعه های غیر مرتبط دانست و گفت: متاسفانه  اداره دانشگاه ها صرفا با دانشگاهیان نبوده و دخالت در امر آموزش موجب بروز مشکلات در این حوزه می شود.

وزیر بهداشت یکی از مهمترین تصمیمات در حوزه آموزش را تصویب سند آمایش سرزمینی بیان کرد و گفت: این سند باعث می شود تا دانشگاه های علوم پزشکی براساس نیاز های خود و منطقه دانشجو بپذیرند.

اجازه نخواهیم داد حتی یک دانشکده پزشکی بدون تامین زیرساخت ایجاد شود

وی افزود: همان گونه که از ابتدای مسئولیت خود تا به حال بر تقویت کیفیت آموزش و نه گسترش بی رویه مراکز آموزشی تاکید داشته و دارم، براساس این سند نیز اجازه نخواهیم داد حتی یک دانشکده پزشکی بدون در نظر گرفتن زیر ساخت ها در کشور ایجاد شود.

به گفته هاشمی، وجود دانشکده های پزشکی در مناطقی که حتی بیمارستان ندارند به خاطر فشارهای سیاسی در سالیان گذشته بوده است.

لزوم توجه جدی مسئولان به مشکلات جوانان و دانشجویان

وزیر بهداشت به عدم سطحی نگری به مسائل جوانان تاکید کرد و گفت: به منظور اصلاح مسائل فرهنگی حتی می توان اداره خوابگاه های دانشجویی را به دست خود دانشجویان سپرد تا که خود دانشجویان برای اداره خوابگاه تصمیم بگیرند.

وی ضمن مثبت ارزیابی کردن تشکیل شورای صنفی دانشجویی گفت: لازم است در این نوع امور به دانشجو اعتماد شود و کارها را به عهده دانشجو بسپاریم. چرا که دانشجویان تاثیرگذار زیادی هستند که می توانند دانشجویان دیگر را در هر زمینه ای متقاعد کنند.

هاشمی ، با بیان این که در حال حاضر دیگر علم به مفروضات متکی نیست، گفت: ضروری است تا دانشجویان ضمن آموختن مهارت و حرفه، همواره اخلاق حرفه ای را مدنظر داشته باشند.

التزام دانشگاه به رعایت استانداردهای کیفی و کمی آموزش برای همه دانشجویان

در ادامه این نشست، دکتر علی اصغر پیوندی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن تقدیر از توجه ویژه وزیر بهداشت به دانشجویان، پیگیری و مشارکت دانشجویان را موجب شتاب و اثربخشی بیشتر اقدامات مسؤولان ذیربط توصیف کرد و از تدابیر و تلاش های دست اندرکاران در سه ماه گذشته تقدیر کرد .

پیوندی با اشاره به اعتراض دانشجویان پزشکی نسبت به روند ادغام پردیس خودگردان در دیدار با وزیر بهداشت در پنجم اردیبهشت ماه سال جاری، از تشکیل کمیته های ویژه آموزشی، صنفی و دانشجویی فرهنگی برای بررسی مشکلات و راهکارهای رفع نگرانی ها دانشجویان تحت نظر هیات رییسه دانشگاه خبر داد و.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی موفقیت در ریشه یابی مشکلات، یافتن راه حل ها و سرعت در اجرا را نتیجه کار گروهی، منسجم و فشرده کمیته های یاد شده و مشارکت ارزنده دانشجویان دانست.

مشکلات پذیرش دانشجوی شهریه‏ پرداز در علوم پزشکی

وی با اشاره به سابقه راه اندازی پردیس خودگردان و پذیرش دانشجوی شهریه‏ پرداز در این قالب، مشکلات مزمن و متعدد ناشی از این اقدام را یادآور شد و گفت: سیاست های وزارت بهداشت در دولت یازدهم مبنی بر ادغام پردیس های خودگردان و روزانه، یکسان سازی آزمون ها، کاهش ظرفیت دانشجویان شهریه پرداز و اعمال حد نصاب رتبه کنکور برای داوطلبان شهریه پرداز به کاهش مشکلات می انجامد.

پیوندی شبهات به ویژه در خصوص رعایت عدالت، تضمین کیفیت آموزش دانشجویان شهریه پرداز و حصول اطمینان از دانش و مهارت ایشان به عنوان صاحبان آینده حرفه های پزشکی را از دیگر مشکلات این موضوع برشمرد.

وی با اشاره به محدودیت امکانات دانشکده پزشکی و نگرانی دانشجویان روزانه از تاثیر ادغام در کیفیت آموزش آنها، رویکرد دانشگاه را رعایت اولویت دانشجویان روزانه در عین التزام دانشگاه به رعایت استاندارد کیفی و کمی آموزش برای همه دانشجویان اعم از دانشجویان شهریه‏ پرداز اعلام کرد و بر اهتمام مسؤولان دانشکده پزشکی به بسیج تمام امکانات برای رفع کاستی‏ ها تاکید کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص شائبه های موجود در خصوص نحوه مصرف شهریه پرداختی دانشجویان خودگردان تاکید کرد که این بودجه صرفا جهت تامین هزینه های متنوع آموزشی همان دانشجویان استفاده می‏ شود.

وی رفع دغدغه های فرهنگی مطرح شده از سوی دانشجویان روزانه را نیازمند تعامل و همکاری متقابل دو گروه دانست و از تشکیل کمیته تدوین پوشش حرفه ای در دانشگاه خبر داد و ابراز امیدواری کرد در نتیجه سیاست های وزارت بهداشت و برنامه ریزی های صورت گرفته، دانشگاه در مسیر بین المللی شدن حقیقی گام های مؤثری بردارد.

تشکیل کمیته راهبردی برای اصلاح برنامه ریفورم پزشکی در علوم پزشکی شهید بهشتی

پیوندی با اشاره به پیشینه طرح ریفرم که بر اساس راهبردهای پذیرفته شده جهانی برای اصلاحات محتوای آموزش پزشکی عمومی متناسب با نیاز های آموزشی از ۱۰ سال قبل توسط دانشگاه پیشنهاد و با تصویب وزارت بهداشت در این دانشگاه به مرحله اجرا درآمده است از تشکیل کمیته راهبردی اصلاحات برای ارزیابی نحوه اجرا و میزان تحقق اهداف طرح و رفع مشکلات اجرایی خبر داد.

در ادامه این نشست نمایندگان دانشجویان روزانه و خودگردان ضمن تقدیر از اهتمام وزیر بهداشت و تلاش مسوولان دانشگاه و ابراز رضایت از اقدامات صورت گرفته، به بیان دیدگاه های خود در موضوعات مختلف پرداختند. 

ضرورت رفع نواقص در نحوه اجرای طرح ریفرم و لزوم کنترل استعمال دخانیات در خوابگاه ها، اولویت‏ بندی استفاده از مراکز آموزشی در دوره انترنی، پایش و نظارت مداوم برای افزایش مهارتهای دوره انترنی، بازنگری و ارتقای وضعیت پاویون ها، تفاوت سطح آموزشی و فرهنگی دانشجویان روزانه و خودگردان و لزوم یکسان سازی، مشکلات تغذیه و حقوق اینترنی دانشجویان پردیس خودگردان و الزام به گذراندن طرح پزشکی عمومی از جمله مشکلات این دانشجویان بود.

پنجم اردیبهشت ۹۴ تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حاشیه یک همایش صدای اعتراض خود از وضعیت دانشگاه به گوش وزیر بهداشت رساندند و وزیر به دانشجویان وعده داد با آنها جلسه خواهد گذاشت. پس از این جلسه وزیر بهداشت وعده داد که شخصا ۳ ماه دیگر برای پیگیری حل مشکلات خواهد آمد و به وعده خود عمل کرد. 

پذیرش پردیس خودگردان تنها از طریق کنکورعلوم پزشکی

مطالب پیشنهادی دیگر :

One thought on “پذیرش پردیس خودگردان تنها از طریق کنکورعلوم پزشکی

  • سپتامبر 30, 2015 at 11:53 ق.ظ
    Permalink

    سلام
    خودتون رو گول بزنید.

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید