60درصد تحصیلات تکمیلی کشور در دست دانشگاه آزاد است

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه 60درصد تحصیلات تکمیلی کشور در دست دانشگاه آزاد است، گفت: در دانشگاه آزاد تقوای مدیریتی، اداری و قانونی و استانداردهای علمی و اجرایی در تصویب رشته‌ها به طور کامل وجود دارد.

به نقل از مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد، هشتمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد استان چهارمحال و بختیاری به ریاست حمید میرزاده و با حضور اعضا برگزار شد.

در این جلسه قاسم سلیمانی (استاندار)، امیرعباس سلطانی (نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی)، مجید جلیل (نماینده مردم لردگان در مجلس شورای اسلامی)، حمیدرضا عزیزی (نماینده مردم فارسان و اردل)، سید سعید زمانیان (نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی)، دکتر قاسمی پیربلوطی (رئیس دانشگاه آزاد استان چهارمحال و بختیاری) و سایر اعضای هیات امنای این استان حضور داشتند.

در ابتدای جلسه میرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد در استان چهارمحال و بختیاری دارای 41هزار فارغ التحصیل و حدود 60هزار مترمربع فضای مسقف آموزشی است، گفت: ما باید تلاش کنیم که ضریب تأثیر دانشگاه آزاد اسلامی در این استان بیشتر شود.

* توسعه تحصیلات تکمیلی و توسعه حوزه پزشکی از اهداف استراتژیک دانشگاه است

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از نظر امکانات، زیربناها، فضاهای آموزشی و اساتید از وضعیت مطلوبی برخوردار است، افزود: این دانشگاه توانسته بار سنگینی را از دوش دولت بردارد که این موضوع از اهداف اصلی موسسان دانشگاه ازجمله آیت الله هاشمی رفسنجانی بوده است.

میرزاده افزود: باید در حال حاضر توسعه تحصیلات تکمیلی و توسعه حوزه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی را به عنوان هدف استراتژیک در دستورکار خود قرار دهیم و راهکارها و منابع لازم برای تحقق این هدف را تأمین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید بتوانیم در دانشگاه آزاد اسلامی با فراهم کردن امکانات لازم و جذب اعضای هیأت علمی در واحدها، رشته‌های پرجاذبه ایجاد کنیم.

* تا پایان سال جاری، حدود 60درصد تحصیلات تکمیلی کشور در دست دانشگاه آزاد است

میرزاده با بیان اینکه در حال حاضر تقاضا برای توسعه تحصیلات تکمیلی در کشور بسیار بالاست، گفت: خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی توانسته در 2 سال گذشته با توسعه تحصیلات تکمیلی، ظرفیت‌های خالی موجود در دوره‌های کاردانی و کارشناسی دانشگاه را جبران کند.

میرزاده با بیان اینکه در حال حاضر 56درصد تحصیلات تکمیلی کشور برعهده دانشگاه آزاد اسلامی است، اظهار داشت: تا پایان سال جاری، حدود 60درصد تحصیلات تکمیلی کشور در دست دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود که یک حرکت فوق العاده محسوب می شود.

وی افزود: اکنون حدود 28درصد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی را دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی تشکیل می دهد که این عدد تا پایان سال به 30درصد خواهد رسید که درواقع هدف مندرج در سند چشم انداز 1404 است.

رئیس دانشگاه آزاد تأکید کرد: بخاطر وجود تقاضای اجتماعی بالا برای توسعه تحصیلات تکمیلی، بهتر است واحدها تلاش بیشتری در این زمینه داشته باشند.

* حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از طرح بومی سازی تحصیلات تکمیلی

وی با اشاره به طرح بومی سازی و توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: خوشبختانه این طرح مورد اقبال بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و نمایندگان حمایت خود از این طرح را اعلام کرده‌اند.

میرزاده با بیان اینکه بومی سازی در تحصیلات تکمیلی به کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی کمک می‌کند، گفت: این طرح، طرح مفیدی برای تمامی جامعه و به نفع کشور است.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی مصداق واقعی اجرای اصل 44 قانون اساسی است، اظهار داشت: ما به دنبال برداشتن باری از دوش دولت با رعایت تمامی استانداردهای لازم هستیم. در دانشگاه آزاد تقوای مدیریتی، اداری و قانونی و استانداردهای علمی و اجرایی در تصویب رشته‌ها به طور کامل وجود دارد.

میرزاده در ادامه با اشاره به تقدیم طرح آمایش سرزمینی دانشگاه آزاد اسلامی به رئیس جمهوری در شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: در این طرح، توسعه رشته‌ها، متناسب با امکانات، جغرافیا و شرایط ملی و منطقه‌ای در نظر گرفته شده است.

وی در زمینه تصویب رشته‌ها اظهار داشت: با ایجاد هر رشته‌ای که عضو هیأت علمی، زیرساخت موردنیاز و تقاضای اجتماعی در استان داشته باشد و در تطابق با نیازهای اقلیمی و منطقه‌ای باشد، موافقت خواهد شد.

* سیاست دانشگاه آزاد، کمک به دولت تدبیر و امید است

میرزاده با تأکید بر اینکه سیاست دانشگاه آزاد، کمک به دولت تدبیر و امید است، گفت: روش‌ها و مشی ما در دانشگاه اعتدالی است و به هیچ حزب و گروه سیاسی خاصی وابستگی نداریم.

وی افزود: دانشگاه آزاد بر أساس نقطه نظرات مقام معظم رهبری، چهار چوب قانونی نظام، خطوط قرمز نظام و مقررات کشور حرکت کرده و از آیین نامه‌ها و سیاست‌های دولت حمایت می‌کند.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه روحیه حمایت از دولت و حرکت در چهارچوب فرمایشات مقام معظم رهبری در مجموعه بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، اظهار داشت: ما به هیچ عنوان از این مسیر انحراف نخواهیم داشت و هیچگونه تخطی و کم کاری را نمی‌پذیریم.

وی با اشاره به کلنگ زنی شهرک فناوری آزاد (شفا) واحد شهرکرد گفت: در نظر داریم این شهرک‌ها در 31 استان کشور راه اندازی شود که تاکنون در 10 استان فرآیند تأسیس آن شروع شده و دیگر استان‌ها نیز تا پایان سال به این طرح خواهند پیوست.

میرزاده با بیان اینکه در شهرک‌های فناوری، مباحث علمی، پژوهشی، فناوری، اداری و تجاری با هم دنبال می‌شود، گفت: تجربه نشان داده که شهرک های صرفاً علمی – پژوهشی، نمی‌توانند بازده اقتصادی مناسبی داشته باشند. از این رو اراضی لازم برای ایجاد این شهرک‌ها در واحدهای دانشگاهی فراهم شده تا این شهرک‌ها در تمامی زمینه‌های فعالیت همزمان داشته باشند.

وی با بیان اینکه شهرک‌های فناوری آزاد یکی از ضمانت‌های اشتغال فارغ التحصیلان است، اظهار داشت: تأسیس این شهرک‌ها به تبدیل علم به ثروت و تولید ناخالص منطقه کمک می‌کند.

میرزاده با بیان اینکه در حال حاضر 477 شرکت دانش بنیان و واحد فن آور و 76 مرکز رشد در دانشگاه آزاد اسلامی در حال فعالیت هستند، گفت: نیمی از این تعداد در دو سال گذشته تأسیس شده و بنا داریم تا پایان سال 96 تعداد مراکز رشد را به 150 و شرکت‌های دانش بنیان را به 800 برسانیم.

وی افزود: این حرکت نشان دهنده اجرای أقتصاد مقاومتی در دانشگاه آزاد اسلامی است و این روند با جدیت دنبال می شود.

میرزاده در ادامه با اشاره به اجرای طرح سامانه آزمایشگاههای همکار (ساها) در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در این طرح 7400 آزمایشگاه و 3600 کارگاه در یک سامانه ملی تجمیع شده و در اختیار تمامی دانشجویان و اساتید قرار گرفته است. خوشبختانه طرح ساها از پیشرفت خوبی برخوردار بوده و تا امروز 93هزار خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی در این سامانه ثبت شده است.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی برای جذب هیأت علمی توانمند برنامه دارد، اظهار داشت: در حال حاضر 20هزار عضو هیأت علمی در دست استخدام است و پرونده‌های زیادی برای جذب اعضای هیأت علمی در واحدها تشکیل شده است.

میرزاده خاطرنشان کرد: مقدمات توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شده و بدون استانداردهای لازم هیچ امری صورت نخواهد پذیرفت.

60درصد تحصیلات تکمیلی کشور در دست دانشگاه آزاد است

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید